VOB Nedir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB):
Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB), vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alınıp satıldığı yerdir.Alınıp satılan bu sözleşmelere Türev araçlar denmektedir Şubat 2005 tarihinde İzmir 'de işleme açılmıştır.

Vadeli işlem sözleşmesi:
Vadeli işlem sözleşmeleri belli bir miktardaki mal veya finansal aracın ileri bir tarihte belirli fiyattan alma veya satma sözleşmeleridir. Bu sözleşmelerde alım/satıma dayanak varlığın niteliği, miktarı ve vadesi standart olarak belirlenmiştir.

Vadeli işlem piyasaları ise, spot piyasalardan farklı olarak bugünden alınıp satılan sözleşme yükümlülüklerinin belirlenmiş vadede ortaya çıktığı piyasalardır.

Vadeli işlem sözleşme özellikleri:

  • Organize bir borsada işlem görürler. (Türkiye 'de Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası) ve teminat sistemi ile takas kurumunun garantisi altındadırlar. İşlem yapmak isteyen yatırımcılar, sözleşme bazında belirlenen teminatları yatırmakla yükümlüdürler.
  • Vade sonuna kadar alınıp satılabilirler, vade sonundan önce ters işlemle pozisyon kapatılır, teslimat zorunlu değildir.
  • Kar/zarar günlük olarak hesaplanır ve ilgili hesaba yansıtılır.
  • Kaldıraç etkisi ile yatırımcıya sözleşmenin değeri kadar yatırım yapmadan, (sadece belirlenen oranda ödenen başlangıç teminatı ile) alım/satım hakkı tanır.

VOB'da (Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası) işlem yapmanın avantajları:

  • Kaldıraç Etkisi:  VOB'da kaldıraç etkisi ile yatırımcıya sözleşmenin değeri kadar yatırım yapmadan, (sadece belirlenen oranda ödenen başlangıç teminatı ile) kredili alış ve açığa satış işlemlerinde olduğu büyük pozisyonlar alınabilmesine imkan verilmektedir. Sözleşme değerinin yaklaşık onda biri bir oranda başlangıç teminatı yatırılarak yatırım yapılan ilgili yatırım aracının karı veya zararı elde edilebilmektedir.
  • Açığa Satış Kolaylığı: Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası yatırımcıya açığa satış imkanı tanımaktadır.
  • Vergi Avantajı: Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda işlem gören sözleşmelerden elde edilen değer artış kazançlarından yüzde sıfır stopaj kesilmesi uygulaması, 1 Mart 2007 tarihi itibariyle kabul edilerek 31 Aralık 2008'e kadar uzatılmıştır.
  • Portföy Çeşitliliği: VOB'da bulunan sözleşmeler portföy yöneticilerine, portföylerini çeşitlendirme ve risklerini etkin bir şekilde alternatif yatırım araçlarına dağıtma imkanı sunmaktadır.
  • Korunma (Hedging): Vadeli işlemler sözleşmeleri üretici, ithalatçı, ihracatçı, yatırımcı ve tüm reel sektör için faiz, kur, fiyat riskine karşı korunma imkanı sağlar.
  • Teminatların nemalandırılması: Yatırımcı tarafından VOB sözleşmesi almak için YTL olarak gönderilen teminat tutarları Takasbank tarafından nemalandırılmaktadır.

Vob'da işlem gören sözleşmeler ve vade ayları:
Şu anda VOB'da endeks, döviz, faiz ve emtia gruplarından sözleşmeler işlem görmektedir.

Sözleşmeler Sözleşme büyüklükleri Min. Fiyat Adımı
Endeks
İMKB-30 Endeksi (IMKB-30 Endeks Değeri/10) YTL 0,025 (25 Endeks puanı)
İMKB-100 Endeksi (IMKB-100 Endeks Değeri/10) YTL 0,025 (25 Endeks puanı)
Döviz
USD Dolar / YTL 1,000 $ 0,0005 ( 0,5 YTL değerinde)
EURO / YTL 1,000 EUR 0,0005 (0,5 YTL değerinde)
Faiz
91 günlük Bono Faizi 10,000 YTL (nominal) 0,001 (0,1 YTL değerinde)
365 günlük Bono faizi 10,000 YTL (nominal) 0,005 (0,5 YTL değerinde)
Gösterge DİBS 10,000 YTL (nominal) 0,01 (1 YTL değerinde)
Emtia
Ege Standart 1 Pamuk 1,000 KG 0,005 (5 YTL değerinde)
Anadolu Kırmızı Sert Buğday 5,000 KG 0,005 (2,5 YTL değerinde)
Altın (Külçe) 100 gr. 0,005 (0,5 YTL değerinde)

Sözleşme Vadeleri:

Emtia haricindeki sözleşmelerde vadeler: Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık'tır.

Emtia sözleşmelerinde vadeler: Mart, Mayıs,Temmuz, Ekim, Aralık'tır.

VOB'da aynı anda içinde bulunulan aya en yakın üç vade ayına ait sözleşmeler işlem görür. Döviz Sözleşmelerinde ise  bu üç vade ayından biri Aralık ayı değilse, Aralık vade ayı da işleme açılır


YASAL UYARI
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, Portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alanbilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.